Svētdiena, 20. septembris Ginters, Marianna un Guntra

Brīvdienu brokastis

Kaprīzais steiks

Teksts: Iveta Galēja; Foto: stockfreeimagesSteiks patiešām ir visnotaļ kaprīzs ēdiens, jau sākot no pirmās fāzes – atbilstoša vecuma un brieduma pakāpes gaļas izvēlēšanās, turpinot ar piemērota biezuma šķēles sarūpēšanu un beidzot ar vairākām gatavības pakāpēm, kuru sasniegšanai jāievēro visnotaļ stingri nosacījumi.

 

Viena kategorija steika cienītāju apgalvo, ka viņus neinteresē pirmās divas fāzes, vienīgi trešā – gatavība nokļūt uz šķīvja un pēc tam mutē. Šī nostāja zināmā mērā atbrīvo no atbildības – aizej uz restorānu un pasūti, ko vēlies.

 

Savukārt otra kategorija rauc degunu par šādu vienkāršotu nostāju un uzsver, ka īsts gardēdis zina steika ābeci no a līdz z, un līdz ar to uzņemas atbildību par rezultātu, respektīvi, baudu.

 

Steikus mēdz gatavot no dažādu lopiņu gaļas, taču restorānu ēdienkartēs ar vienu vārdu „steiks” parasti saprot liellopa gaļas izstrādājumu. Ja tomēr šī gaļas šķēle ir cēlusies no citas sugas lopa, tad tas arī tiek skaidri un gaiši pasacīts: vistas steiks, brieža steiks, laša steiks. Jāpiebilst gan, ka ar šo pēdējo apzīmējumu šur tur var iznākt pamatīgs pārpratums, jo, piemēram, lielā daļā Vācijas restorānu (un ne tikai) šādi apzīmē liellopa steiku, kas izcepts tādā stadijā, ka krāsa atgādina laša gaļu.

 

Cūkas un teļa steiki lielākoties tiek labi izcepti, toties jērgaļas steiks vislabāk garšo, ja šķēles iekšpuse palikusi mazliet sārta. Lai izceptu labu liellopa steiku, pannai jābūt ļoti karstai, lai gaļas poras ātri aizvērtos un gaļa būtu sulīga.

 

Zinātāji steikus pēc gatavības pakāpes iedala piecās kategorijās:

 

”Well done” jeb caurcepts steiks -

2 cm biezs, apmēram 200 g smags steika gabals tiek cepts uz vidējas uguns 5 minūtes no katras puses. Kad gaļas virpusē parādās mazas šķidruma pērlītes, šķēle ir jāapgriež otrādi.

 

"Medium" jeb pussārts steiks -

to cep 4 minūtes no katras puses. Ārpusē tas kļūst brūns, bet iekšpusē ir palikusi šaura sārta josla.

 

”Rare medium” jeb sārtais steiks -

tā iekšpusē ir plata, sārta josla. Šādu steiku cep 3 minūtes no katras puses.

 

”Rare” jeb asiņains steiks -

tādu iegūst, ja uz straujas uguns cep 2 minūtes no katras puses. Steika ārpuse kļūst brūna un kraukšķīga, bet iekšpusē gaļa ir sārta un pusjēla.

 

"Raw” jeb jēlais steiks -

to uz straujas uguns cep tikai 1 minūti no katras puses. Šāds steiks no ārpuses ir glīti brūns, bet iekšā – jēls.

 

Speciālisti uzskata, ka vislabāko steiku var iegūt no gotiņām un viņu radiniekiem, kas mīt Francijas dienvidos un kuru lieliskās gaļas īpašības rakstiski ir fiksētas jau 1773.gadā. Viņu gaļa ir aromātiska un maiga, bet pēc pagatavošanas – sulīga.

 

Lai iznāktu labs steiks (ar tā gatavošanu parasti nodarbojas steiku cienītāji, kas sevi pieskaita otrajai kategorijai), nevajag iegādāties koši sārtu gaļu, lai cik labi tā arī izskatītos. Tā vienkārši būs pārāk svaiga un pannā ātri vien sarausies čokurā.

 

Gaļa jāsagriež vienāda biezuma šķēlēs – vismaz 3-4 cm, bet īstenie steika mīļotāji apgalvo, ka šķēles nedrīkst būt plānākas par 5 cm.

 

Cepšanai ir piemērotas smagas čuguna pannas vai profesionālas tērauda pannas. Ar teflona pannām nekas labs nesanāks. Pannas dibenam jābūt pēc iespējas līdzenam, lai tas vienmērīgi sakarstu.

 

Steika cepšanai ir piemērotas taukvielas, kurās nav ūdens, piemēram, labas kvalitātes augu tauki, augu eļļas, taču ne sviests vai margarīns, jo tas satur daudz ūdens un lielā karstumā sprakšķ un piedeg.

 

Ir vairākas metodes, kā izcept steiku:

 

Īstenie „steikisti” necieš nekādas blakus garšas, tāpēc cep steiku neitrālā eļļā, turklāt pēc iespējas mazākā daudzumā.

 

Otra iespēja ir „sviestainā” metode. Papildus klasiskajai cepšanas metodei tiek izmantots sviests – pannā ieliek arī lielu sviesta gabalu. Ir tādi steika cienītāji, kuri ārkārtīgi jūsmo par šo garšu.

 

Trešā iespēja – apcepšanas un izcepšanas kombinācija. To izmanto galvenokārt cepot lielus steikus. Vispirms tos apcep uz plīts, bet pēc tam izcep gatavus – cepeškrāsnī.

 

Ideja interesantam marinētajam steikam:

 

Steika šķēles marinē maisījumā, ko pagatavo no sāls, pipariem un citām garšvielām, bet eļļas vietā marinādei pievieno tekilu. Vēlams gaļu marinēt vismaz 10 – 12 stundas.

 

KOMENTĀRI

+ PIEVIENOT SAVU KOMENTĀRU

Restorānu vērtējumi


Restorāni | Krogi | Gardēžiem
Aizvērt Izvēlies