Svētdiena, 29. novembris Ignats un Virgīnija

Brīvdienu brokastis

Galamērķis gardēžiem - Elzasas vīna ceļš

Teksts: Iveta Galēja; Foto: stockfreeimages


Elzasas novads Francijā ir vilinošs ceļamērķis daudziem gardēžiem, jo būs grūti atrast vēl kādu Francijas nostūri, kur tiek piedāvāta tik daudzveidīga virtuve – tā ietekmējusies gan no franču, gan no vācu tradīcijām, tāpēc spēj apmierināt visdažādākās gaumes. Par to liecina kaut vai fakts, ka tā dēvētajā Elzasas vīna ceļā atrodami daudz restorāni, kas lepojas ar vismaz vienu Mišelina zvaigznīti.

Taču Francijā virtuve nu nekādi nav iedomājama bez vīniem, kas galu galā ir visas dzīves pamats. Tādēļ arī Elzasas vīni – gluži tāpat kā ēdieni – ir izslavēti tālu aiz Francijas robežām. Lai gan Elzasa atrodas valsts ziemeļaustrumu nostūrī, klimats ir piemērots vīnogu audzēšanai – pēc visnotaļ aukstām un bieži vien arī sniegotām ziemām seko garas, sausas un saulainas vasaras. Protams, mēdz būt arī izņēmumi, kā tas notika arī šogad, un vietējie vīndari apgalvo, ka vēsais un lietainais augusts viņiem pamatīgi iegriezis, it sevišķi, ja runā par Muscat d’Alsace vīnogām un vīniem, kas top no šīm ogām. Taču, ja laika apstākļi nespēlē nekādus jokus un uzvedas kā nākas, tad Elzasā top brīnišķīgi vīni, ko novērtē visā pasaulē.

Elzasa jau kopš Pirmā pasaules kara beigām ir izslavēts kā novads, kas izceļas ar saviem baltvīniem. Atšķirībā no citiem Francijas vīnu reģioniem Elzasas vīndari dod priekšroku vienas šķirnes vīnogu vīniem, tas tiek atspoguļots arī etiķetē. Šī tradīcija zināmā mērā ir pārņemta no vācu vīna darīšanas principiem.

Elzasas vīna ceļā mazie ciematiņi rindojas cits aiz cita gluži kā pērles Vogēzu kalnu piekājē. Katrā ir savi izslavēti vīndari, un katram vīndarim ir savi pastāvīgie klienti, kas reizi nedēļā ierodas, nogaršo tos vīnus, kas viņus ir ieinteresējuši, un iegādājas krājumus visai nedēļai vai pat ilgākam laikam. Un tās nav tikai pāris pudeles, bet gan pamatīga izlase, jo galu galā, piemēram, vakariņās vienam cilvēkam tiek rēķināta viena pudele vīna. Ja ģimene vai draugu pulks ir tāds palielāks, tad vīna pudeļu skaits, saprotams, arī nav nekāds mazais. Un kur nu vēl tie vīni, kurus nav paredzēts izdzert uzreiz, bet gan novietot pagrabā turpmākajiem gadiem!

Ar Elzasas vīnu karaļa godu nepārprotami lepojas rīslings – ar izsmalcinātu augļu aromātu un ļoti pievilcīgu garšas buķeti. Mēdz sacīt, ka Elzasas rīslings ir vīns pazinējiem, savā labākajā izpausmē tas ir sausāks par vācu ražojumiem un ļoti labi sader ar tādu pamatīgu ēdienu kā skābiem kāpostiem. Maigāks rīslings ir lielisks pavadonis izsmalcinātiem zivju ēdieniem, jūras veltēm, austerēm un putnu gaļas ēdieniem.

Gandrīz tikpat populārs ir arī Gewuerztraminer, kas raksturojas ar spēcīgu un piesātinātu buķeti un bagātīgu aromātu. Garšā jūtamas rozes, garšvielas un eksotiski augļi, piemēram, liči un mango. Šis vīns brīnišķīgi sader ar zosu aknām, sieru un pikantu augļu desertu, taču tikpat labi garšo arī kā aperitīvs.

Interesants ir vīns, ko Elzasā savulaik dēvēja par Tokay d’Alsace, taču ungāri protestēja pret šādu nosaukumu. Tas ir vīns, kas top no Pinot Gris un tiek ierindots labāko Elzasas vīnu pulkā. Tā aromāts atgādina mežu, vieglus dūmus, arī medu. Šīs šķirnes vīnogas bieži tiek novāktas pēc pirmā sala, kad ir ieguvušas savu neatkārojamo aromātu. Pinot Gris vīni labi sader ar balto gaļu un aukstajām uzkodām, it sevišķi tām, kas gatavotas no meža putnu gaļas.

Pinot Noir ir vienīgās tumšās vīnogas, kas tiek audzētas Elzasā. No tām dara lieliskus sārtos un vieglus sarkanos vīnus ar augļainu aromātu, kurā it sevišķi izceļas ķirši. Sarkanie vīni bieži vien tiek turēti ozolkoka mucās, lai iegūtu pilnīgāku un nobriedušāku raksturu. Šie vīni ir vairāk piemēroti ceptiem putniem, sarkanajai gaļai un sieram.

Tā kā elzasieši pēc savas dabas ir sabiedriski ļaudis, tad vīna baudīšana kopā ar ēdienu ļoti bieži notiek tā dēvētajās Vinstub – krodziņos, kuru tradīcijas ir pārņemtas no vācu veinštūbēm (Weinstube) – vīna dzertuvēm šī vārda labākajā, omulīgākajā nozīmē, kur gan interjers, gan apkalpotāji rada sajūtu, ka esi mīļi gaidīts un atrodies tikpat kā mājās.

KOMENTĀRI

+ PIEVIENOT SAVU KOMENTĀRU

Restorānu vērtējumi


Restorāni | Krogi | Gardēžiem
Aizvērt Izvēlies